Lichyńskie krajobrazy, czyli Śląska Toskania w Lichyni

Lichynia to niewielka miejscowość położona w gminie Leśnica, przy drodze powiatowej między Zalesiem Śląskim i Leśnicą. Choć mała, to niezwykle malownicza wioska. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, a dokładnie jej część na północ od drogi powiatowej. To niezwykła Śląska Toskania w Lichyni.

Śląska Toskania w Lichyni

Również w tym pięknym obszarze Parku Krajobrazowego znajdują się malownicze i pięknie pofalowane zielone dywany pól. Ich ukształtowanie jest bardzo podobne do tych w Zalesiu Śląskim. Opis Śląskiej Toskanii w Zalesiu Śląskim znajdziesz w osobnym wpisie.

Śląska Toskania w Lichyni - Malownicze pola

Ten niezwykle zróżnicowany teren rozciąga się pomiędzy Lichynią, Leśnicą i Czarnocinem. To również bardzo chętnie wybierana trasa przez rowerzystów. Trasa rozpoczyna się przy drodze powiatowej w Lichyni (zobacz na mapie), biegnie przez malownicze tereny a następnie wiedzie przez las do rezerwatu Grafik w Czarnocinie a stamtąd już można jechać dojechać np. do Poręby, Dolnej, Olszowej lub Zalesia Śląskiego – to nazywana przeze mnie Śląska Toskania w Lichyni.

Śląska Toskania w Lichyni - Malownicze pola

Poruszając się polną ścieżką dotrzemy w końcu do miejsca (zobacz na mapie), z którego rozlega się piękna panorama na dolinę Odry. Przy dobrej widoczności widać bez problemu Sudety a czasami również Beskid Śląski.

Widok na dolinę Odry

Wzdłuż polnej ścieżki stoi kilka ambon myśliwskich, na które można wejść by być nieco wyżej i zobaczyć roztaczający się krajobraz. To dobre miejsce dla osób chcących na dłuższy czas odpocząć od słońca i z pomocą np. lornetki szukać w oddali ciekawych obiektów.

Widok z ambony myśliwskiej

Gdy zjedziemy nieco ze ścieżki (należy odbić w lewo) to można dojechać do pięknie położonego pola, otoczonego gęstym drzewostanem. Miejsce bardzo urokliwe, wypełnione jedynie śpiewem ptaków.

Malowniczy krajobraz w Lichyni

Z ciekawostek dodam, że jadąc opisywaną trasą, po drodze spotkamy grób żołnierzy poległych w czasie III Powstania Śląskiego (zobacz na mapie). Miejsce to ze ścieżki jest prawie niewidoczne i można je przeoczyć, ale prowadzą do niego schody, które już nie problem zauważyć.

Grób żołnierzy poległych w III Powstaniu Śląskim 21 czerwca 1921 r.

Należy pamiętać, że teren ten to naturalny dom i azyl dla zwierząt, których można spotkać naprawdę sporo i to w biały dzień, więc szanujmy ich dom, nie zaśmiecajmy go i nie płoszmy zwierząt celowo.

Malowniczy krajobraz w Lichyni

Jeśli będziecie wybierać się w okolice Góry Św. Anny lub Czarnocina to polecam Wam wybrać tą trasę przez Lichynię i cieszyć się pięknymi widokami. Do zobaczenia na trasie!

Fotografie: Błażej Duk