Moja Śląska Toskania – czyli na zielonych falach w Zalesiu Śląskim

Malownicze i wyjątkowo ukształtowane tereny znajdują się na terenie miejscowości Czarnocin w gminie Leśnica i nazywane są “Śląską Szwajcarią”. Nie jednak “Śląskiej Szwajcarii” poświęcona ma być ta notatka. Od kilku lat inspirują i zachwycają mnie dość duże obszarowo tereny leżące w Zalesiu Śląskim. Najczęściej robiącym wrażenie jest wyjątkowo ukształtowany teren w Zalesiu Śląskim obok osiedla Popice. Widoczny jest dla podróżujących drogą wojewódzką nr 426 w kierunku autostrady A4 i Strzelec Opolskich. Śląska Toskania – tak nazywam te wyjątkowe tereny w Zalesiu Śląskim.

Pofalowane pola w Zalesiu Śląskim na wysokości osiedla Popice

Jednak moim głównym terenem do fotografowania szczególnie wczesną wiosną są pięknie pofalowane, zielone pola. Znajdują się one na wschód od miejscowości graniczące z miejscowościami Klucz, Zimna Wódka oraz Kopanina. To kilkuset hektarowy obszar, pięknie komponujący się ze śródpolnymi zadrzewieniami i łagodnie pofalowanym terenem. To moja Śląska Toskania – niezwykle piękny teren do fotografowania.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

Obszar ten nie leży na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, ale znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000 i przylega bezpośrednio do granic Parku. Jest moim ulubionym tematem do fotografowania szczególnie wiosną ponieważ w tym czasie na pewnym obszarze dopiero wyrastają soczyście zielone kiełki zbóż. Po drugie wczesną wiosną w wyniku dużych zmian temperatur w ciągu doby mamy do czynienia z licznymi rodzajami chmur, które przepuszczają tylko miejscami promienie słoneczne dające niejednokrotnie przepiękne efekty.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

Obszar ten staje się również niezwykłym terenem kiedy zakwitają ogromne połacie złocistego rzepaku. Pociesza mnie fakt, że tereny te nie są dostępne dla samochodów a jedynie można dostać się tam pieszo lub rowerem co sprawia, że żyjące tam dzikie zwierzęta oraz ptaki mają tam wyjątkowe warunki do zamieszkania i rozrodu.

Duża odległość do dróg sprawia, że na terenie tym panuje niezwykła cisza oraz spokój.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

Malownicze ukształtowanie terenu, pięknie i łagodnie pofalowane pola sprawiły, że osobiście nazywam te tereny “Śląską Toskanią” z racji, że właśnie przypominają niezwykłe krajobrazy tego pięknego kraju.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

Na koniec dodam, że obszar ten jest terenem prywatnym, więc należy uważać zarówno na uprawy by ich nie niszczyć a także na dzikie zwierzęta, które nie są tutaj przyzwyczajone do częstego widoku ludzi. Celem pokazania tych miejsc na fotografii nie jest zwiększenie ruchu pieszego na tym terenie, ale pokazanie jak niezwykły teren znajduje się w granicach administracyjnych wsi Zalesie Śląskie, w gminie Leśnica oraz z graniczącą gminą Ujazd.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

Również bardzo podobnie ukształtowany obszar znajduje się między Lichynią i Leśnica oraz Czarnocinem. Informacja oraz zdjęcia z tego terenu pojawią się później.

Śląska Toskania - Zielone fale pól w Zalesiu Śląskim

fot. Błażej Duk