Wiatrak typu holenderskiego w Kadłubcu z tragicznymi historiami w tle

Kadłubiec to niewielka wieś położona w powiecie strzeleckim w gminie Leśnica. We wsi znajduje się po dziś dzień zabytkowy wiatrak typu holenderskiego (ruiny), pochodzący z XIX wieku. Wiatrak ten jest dobrze widziany przez podróżujących autostradą A4 w kierunku Wrocławia, ok. 2 km przed zjazdem do MOP w Wysokiej (zobacz wiatrak na mapie)

Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Kadłubcu

Wiatrak zbudowany został z kamienia łamanego. Posiada okrągłe ściany zwężające się lekko ku górze. 26 września 2009 roku doszło do pożaru w tym obiekcie, który strawił resztki konstrukcji dachu budynku oraz inne drewniane elementy.

Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Kadłubcu

Wiatrak ten w swojej historii posiada kilka tragicznych wydarzeń. Pierwszym była tragiczna śmierć dziecka właściciela młyna, które zostało porwane przez skrzydła wiatraka. Po tym wypadku z konstrukcji młyna usunięto skrzydła. Na upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia na górnej części wiatraka został wmurowany krzyż.

Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Kadłubcu

Druga tragiczna historia dotyczy śmierci samobójczej mieszkańca wsi, który odebrał sobie życie na jednym z drzew obok wiatraka. Po tym tragicznym wydarzeniu ustawiono w tym miejscu drewniany krzyż. Według opowiadań również w tym miejscu podczas III powstania śląskiego dokonano egzekucji żołnierzy niewielkiego oddziału polskiego.

Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Kadłubcu

Do wiatraka można dojechać samochodem asfaltową drogą dojazdową do pól, na którą wjazd znajduje się na skrzyżowaniu obok krzyża oraz nieczynnego sklepu “Anatol” (zobacz na mapie).