Zakończenie Oktawy Bożego Ciała na górach w miejscowości Zalesie Śląskie

Również pięknie w miejscowości Zalesie Śląskie kultywuje się tradycję zakończenia Oktawy Bożego Ciała, która przypada w następny czwartek po Bożym Ciele.

Zalesie Śląskie - Msza św. na tzw. górach zakończona błogosławieństwem

Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Lichyni oraz Czarnocina gromadzą się przy krzyżu pośród pól na tzw. górach, czyli między Zalesiem Śląskim i Czarnocinem (zobacz na mapie). Rozpościera się stąd piękny widok. Podczas nabożeństwa kapłan poświęca zioła oraz kwiaty.

Zalesie Śląskie - W trakcie nabożeństwa kapłan święci kwiaty i zioła

Krzyżem oraz miejscem wokół krzyża opiekuje się rodzina Proksza z Zalesia Śląskiego a sama tradycja odprawiania Mszy św. w tym miejscu rozpoczęła się w 1995 roku. Powstała z inicjatywy ówczesnego Proboszcza ks. Czesława Gaca, który chciał by nowo ustawiony krzyż wytyczał linię w kierunku Góry Św. Anny patrząc od strony krzyża stojącego przy drodze wojewódzkiej obok osiedla Popice.

Zalesie Śląskie - Miejsce Mszy św. odbywa się między polami, które uprawiają lokalni rolnicy

Krzyż drewniany, który ustawiono w 1995 r. stał do 2009 r. W tym samym roku ustawiono nowy, żelazny krzyż, który został ufundowany przez ówczesnego Burmistrza Leśnicy Huberta Kurzała. Śp. Hubert Kurzał zmarł w lipcu 2009 r. Poświęcenie nowego krzyża odbyło się 22 listopada 2009 r.
Fotografie: Błażej Duk