Wszyscy gromadzą się obok kaplicy Wieczernika, gdzie oczekują na rozpoczęcie o godz. 9:00. W kaplicy Wieczernika wierni składają także swoje intencje. Pod kaplicą wieczernika ma miejsce również jedno z trzech kazań, które głoszą franciszkanie.
Po wygłoszeniu kazania pielgrzymi wyruszają dróżkami kalwarii na obchody Męki Pańskiej, modląc się i śpiewając pieśni z „kalwaryjek”. Kierują się w stronę Poręby, gdzie dochodzą do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Tam zawracają i wracają w kierunku Góry Św. Anny.
W drodze powrotnej pielgrzymi przechodzą obok kaplicy Potok Cedron, która jest jednocześnie mostkiem nad potokiem Cedron. Z kaplicą tą związana jest tradycja, która polega na tym, że pielgrzymi, którzy uczestniczą po raz pierwszy w drodze krzyżowej na Górze Św. Anny, muszą przejść pod tym mostkiem. Zaś stali pielgrzymi mogą wówczas poklepywać zazwyczaj gałązkami nowych pielgrzymów, którzy przechodzą pod kaplicą.
W drodze powrotnej gdy nie ma mokro i ślisko pielgrzymi wracają przez Górę Oliwną, gdzie znajdują się dwie kaplice kalwaryjskie.
Miejscem 15 minutowej przerwy jest kaplica Pałac Piłata. Przy tej kaplicy ma miejsce również drugie kazanie. Obok kaplicy Pałacu Piłata znajdują się „Gradusy”. To kaplica, w której znajduje się 28 schodów. Symbolizują one jerozolimskie schody, który Jezus był prowadzony na sąd przez Piłatem. Wierni udają się w górę po schodach tylko na klęcząco.
Po wysłuchaniu kazania pielgrzymi ruszają w dalszą część kalwarii rozważając stacje drogi krzyżowej, odwiedzając przy tym kolejne kaplice kalwaryjskie.
Celem wiernych są trzy krzyże stojące obok kościoła Trzech Krzyży i kilku innych kaplic kalwaryjskich. Podąża się do nich sporym wzniesieniem. Ustawienie krzyży symbolizuje jerozolimskie wzgórze Golgota.
Tutaj wierni po zakończonej drodze krzyżowej biorą udział w Liturgii Męki Pańskiej i słuchają trzeciego kazania.
W wielkopiątkowej drodze krzyżowej biorą udział zarówno rodziny z dorosłymi jak i małymi dziećmi, dorośli, osoby starsze i schorowane. Całość trwa ok. 6 godzin.