25 września 2015

Pomnik Czynu Powstańczego

Pomnik Czynu Powstańczego to główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku.

Pomnik Czynu Powstańczego

Pomnik Czynu Powstańczego nocą

Uroczyste otwarcie pomnika dłuta Ksawerego Dunikowskiego nastąpiło 19 czerwca 1955 r. Znajduje się on tuż nad mieszczącym się ok. 30 metrów w dole amfiteatrem. Pomnik ma postać czterech pylonów z bloków granitowych o wymiarach 100 x 80 x 40 cm i wysokości 11 metrów (2 metry ukryte są w granitowym postumencie). W środku postumentu jest rozległa sala, która nigdy nie została zagospodarowana. Można z niej wejść do wnętrza pylonów – w każdym jest kanał prowadzący na szczyt wieży. Do jego budowy zużyto ponad pięć tysięcy ton różnych materiałów budowlanych.

[columns] [span6]

Pomnik Czynu Powstańczego

Pomnik Czynu Powstańczego nocą

[/span6][span6]

Pomnik Czynu Powstańczego

Majowe uroczystości

[/span6][/columns]

Dzisiejszy pomnik znajduje się w miejscu, w którym niegdyś znajdowało się mauzoleum ku czci pięćdziesięciu jeden (lub pięćdziesięciu) poległych Niemców. Jesienią 1945 roku, po przegranej przez hitlerowców drugiej wojnie światowej, mauzoleum zostało wyburzone.

Majowe uroczystości pod pomnikiem

Majowe uroczystości pod pomnikiem

21 maja 2014 r., w uroczystościach związanych z obchodami 90. rocznicy III powstania śląskiego udział wziął prezydent RP Bronisław Komorowski. Co roku w maju pod Pomnikiem Czynu Powstańczego mają miejsce uroczystości upamiętniające III powstanie śląskie.