Kalwaria – Droga krzyżowa na Górze Św. Anny

Kalwaria – Wielki Piątek to na Górze św. Anny dzień niezwykłego skupienia i gorliwej modlitwy setek pielgrzymów. Co roku około 2 tysiące pątników kieruje się na Górę św. Anny by wspólnie modlić w dzień męki i ukrzyżowania Chrystusa.

Góra św. Anny - Kaplica wieczernika

Wszyscy gromadzą się obok kaplicy Wieczernika, gdzie oczekują na rozpoczęcie o godz. 9:00. W kaplicy Wieczernika wierni składają także swoje intencje. Pod kaplicą wieczernika ma miejsce również jedno z trzech kazań, które głoszą franciszkanie.

Góra św. Anny - Kalwaria

Po wygłoszeniu kazania pielgrzymi wyruszają dróżkami kalwarii na obchody Męki Pańskiej, modląc się i śpiewając pieśni z „kalwaryjek”. Kierują się w stronę Poręby, gdzie dochodzą do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Tam zawracają i wracają w kierunku Góry Św. Anny.

Poręba - Kaplica Cedron

W drodze powrotnej pielgrzymi przechodzą obok kaplicy Potok Cedron, która jest jednocześnie mostkiem nad potokiem Cedron. Z kaplicą tą związana jest tradycja, która polega na tym, że pielgrzymi, którzy uczestniczą po raz pierwszy w drodze krzyżowej na Górze Św. Anny, muszą przejść pod tym mostkiem. Zaś stali pielgrzymi mogą wówczas poklepywać zazwyczaj gałązkami nowych pielgrzymów, którzy przechodzą pod kaplicą.

Góra św. Anny - Droga krzyżowa na kalwarii

W drodze powrotnej gdy nie ma mokro i ślisko pielgrzymi wracają przez Górę Oliwną, gdzie znajdują się dwie kaplice kalwaryjskie.

Poręba - Góra Oliwna

Miejscem 15 minutowej przerwy jest kaplica Pałac Piłata. Przy tej kaplicy ma miejsce również drugie kazanie. Obok kaplicy Pałacu Piłata znajdują się „Gradusy”. To kaplica, w której znajduje się 28 schodów. Symbolizują one jerozolimskie schody, który Jezus był prowadzony na sąd przez Piłatem. Wierni udają się w górę po schodach tylko na klęcząco.

Góra św. Anny - Gradusy

Po wysłuchaniu kazania pielgrzymi ruszają w dalszą część kalwarii rozważając stacje drogi krzyżowej, odwiedzając przy tym kolejne kaplice kalwaryjskie.

Góra św. Anny - Kalwaria

Celem wiernych są trzy krzyże stojące obok kościoła Trzech Krzyży i kilku innych kaplic kalwaryjskich. Podąża się do nich sporym wzniesieniem. Ustawienie krzyży symbolizuje jerozolimskie wzgórze Golgota.

Góra św. Anny - Trzy krzyże

Tutaj wierni po zakończonej drodze krzyżowej biorą udział w Liturgii Męki Pańskiej i słuchają trzeciego kazania.

Góra św. Anny - Boży Grób

W wielkopiątkowej drodze krzyżowej biorą udział zarówno rodziny z dorosłymi jak i małymi dziećmi, dorośli, osoby starsze i schorowane. Całość trwa ok. 6 godzin.